Хабиб: Оливеира нема што да загуби против Махачев

Поранешниот шампион на УФЦ во лесна категорија, Хабиб Нурмагомедов зборува за реваншот меѓу Ислам Махачев и Чарлс Оливеира.

Махачев и Оливеира го предводат настанот УФЦ 294 кој ќе се одржи на крајот на октомври во Абу Даби. Пред точно една година тие се бореа за појасот во лесна категорија во Абу Даби. Ислам успеа да го заврши Оливеира и да ја освои титулата во дивизијата.

Ислам на почетокот на годинава го одбрани појасот со победата над Александар Волкановски. Оливеира, пак, се справи со Бенеил Дариуш и повторно стана предизвикувач. Сега ни претстои втор дуел меѓу нив. Хабиб очекува тешка борба за Махачев.

„Дали реваншот ќе биде потежок од првиот меч? Да, потешко е, ќе има поголем ризик за Ислам. Оливеира нема што да загуби, веќе загуби во првата борба. Ако имаше грижи во првата борба и така натаму, сега не.

Мислам дека борбата нема да биде лесна за ниту еден од нив. За Махачев втората битка ќе биде потешка од првата. Ова е мое чисто лично мислење“, изјави Нурмагомедов во интервју за Горила фајтинг.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО