Хабиб: Оливеира нема да се бори со Махачев

Хабиб Нурмагомедов даде многу интересно предвидување за претстојната борба за шампионат на УФЦ во лесна категорија. На 22 октомври во Абу Даби неговиот сонародник Ислам Махачев ќе се бори за појасот на Чарлс Оливеира, која според документите е празна.

Бразилецот го присвои токму по пензионирањето на Орелот од професионалната ММА и нареди престижни одбрани на негова сметка. За жал, не успеа на последното мерење и така за прв пат во историјата на организацијата остана празен појас поради проблеми со тежината.

„Оливеира нема да се појави во Абу Даби и ќе биде заменет од Бенеил Дариуш. Без разлика кој е противникот на Ислам, тој ќе стане светски шампион. На пат е да покаже дека е најдобар на светот“, предвиде Хабиб Нурмагомедов.

Се испостави дека Дариуш навистина се договорил со Дана Вајт да биде резервна варијанта ако се повреди некој од двајцата борци за големото шоу во Абу Даби. Тој и неговиот менаџер Али Абделазиз ја потврдија веста.

Сепак, не е понзато што ги поттикнало таквите мисли во умот на Хабиб и дали тие не се дел од психолошката војна меѓу двајцата ривали во пресрет на судирот.

Првата рунда ќе биде загревање, втората масакр, а третата ќе го завршам“, изјави Махачев по повод борбата со Оливеира.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО