Хабиб Нурмагомедов: Борбите никогаш не ми беа при срце

Хабиб Нурмагомедов откри дека никогаш не му се допаѓал ММА.

Поранешниот шампион на УФЦ во лесна категорија се повлече од ММА во октомври 2020 година. „Орелот“ се повлече на врвот со скор од 29-0 во ММА и како шампион во лесна категорија. Хабиб неколку месеци беше најдобриот ММА борец во светот, според рангирањето на УФЦ.

Нурмагомедов сега се посвети на работата како тренер. Има и своја ММА организација. Викендов Хабиб ќе биде во аголот на Ислам Махачев, кој за титулата во Абу Даби ќе се бори со Чарлс Оливеира.

„Искрено, не ми недостасуваат борбите. Кога пропуштам нешто како трка, одам во теретана и се борам, се борам, тренирам. Таму ја трошам мојата енергија. Но, не, не ми е досадно.

Затоа што целиот мој живот беше во моите раце, а не во моето срце. Борбата никогаш не ми беше во срцето. Секако дека ми се допаѓа, мора да го сакаш тоа што го работиш.

Бев голем љубител на спортот, бидејќи целта ми беше да бидам најдобар, да бидам шампион како сите други. Ништо нема да ме натера да се вратам назад. Никогаш. Го напуштам овој спорт“, изјави Нурмагомедов за ММА Манија.

Очигледно Нурмагомедов нема да ја продолжи кариерата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО