Хабиб: Махачев одлично се снајде во спаринг против Леон Едвардс

Поранешниот шампион на УФЦ во лесна категорија, Хабиб Нурмагомедов ги сподели своите размислувања за можноста неговиот пријател Ислам Махачев да се искачи во полусредна категорија. Ислам ќе се бори за титулата во лесна категорија на УФЦ 280 што ќе се одржи на 22 октомври во Абу Даби. Противник му е Чарлс Оливеира.

Според Хабиб, пред неколку години Махачев одлично се претставил во спаринг со новиот шампион на УФЦ во полусредна категорија, Британецот Леон Едвардс. Хабиб смета дека исламот може да се искачи во полусредна категорија, но прво да направи неколку одбрани на појасот.

„Преселба на Махачев во полусредна категорија? Рано е да се зборува за тоа. Се уште не станал шампион. Но, ако победи и ја одбрани титулата неколку пати, мислам дека тоа ќе биде можно.

Кога Ислам е во добра форма, тежи 81 килограм. Да се ​​бориш на 77 килограми? Не знам!

Махачев и Леон Едвардс работеа многу во 2015-2016 година. Како се снајдоа? Сè што се случува во теретана останува во теретана, но потоа Ислам се покажа многу добро“, рече Хабиб за Јутјуб каналот Ред коренер ММА.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО