Хабиб: Јас сум најдоминантен во историјата на УФЦ

Хабиб Нурмагомедов смета дека последните неколку години од неговата кариера биле најдоминантни во историјата на УФЦ. Нурмагомедов ги потсети сите на битката против Рафаел дош Анхос, по што се здоби со тешки повреди и беше отсутен 2 години од октагонот. „Орелот“ мораше да забележи девет победи за да ја освои титулата.

Нурмагомедов успеа да го освои појасот со победа над Ал Јактина, а потоа го одбрани двапати против Конор Мек Грегор и Дастин Поирер. Доминираше на натпреварите и успеа да ги разбие своите противници. Пред неколку дена Хабиб требаше да се бори со Тони Фергусон, но се повлече и настанот се пропадна.

„Точно пред четири години, откако победив на шест меча во низа, бев многу блиску до појасот. Сепак, тогаш се здобив со многу сериозна повреда на коленото од борецот којшто го рафрлав, а тоа видео стана шампион. За време на враќањето, добив уште една повреда на коленото. Ова беше проследено со фрактура на ребрата, по што можев да се вратам дури по две години.

Но, она што се случи по моето враќање е приказна која ќе биде запаметена како најдоминантните четири години во историјата на УФЦ. Никој не може да се расправа за овие факти, на некој му се допаѓаат, а на некого не, но интересно е што ќе продолжам да одам напред со дозвола на Алах“, изјави Хабиб на социјалните мрежи за тоа што му се случуваше во последните години.

Нурмагомедов ќе се врати во август или септември за да ја брани титулата против победникот на средбата меѓу Фергусон и Гејџи.

https://www.instagram.com/tv/B_LFu9BlRR2/?utm_source=ig_embed

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО