Головкин го победи Деревјанченко, но публиката го исвирка (ВИДЕО)

30

Казахстанскиот боксер Генади Головкин извојува победа над Украинециот Сергеј Деревјанченко во борбата за титулата во лесна категорија на ИБФ. Битката се одржа во познатата Медисон сквер гарден во Њујорк.

Дуелот таеше 12 рунди, а победата ја доби со едногласна одлука ГГГ – 114-113, 115-112, 115-112.

Во првата рунда Деревјанченко беше соборен, но успеа да стане и да ја продолжи битката. Во една од првите рунди, Головкин, според мислење на комисијата, му зададе удар на Деревјанченко сокој му ја отвори аркадата. Медицинскиот тим го прегледа Украинецот и му дозволи да ја продолжи борбата.

Борбата меѓу Головкин и Деревјанченко ја посетија многу sвезди, меѓу кои и поранешниот напаѓач на Манчестер Јунајтед и репрезентацијата на Англија, Вејн Руни.

Судијата Кевин Морган утврди целосна еднаквост од 6 дела во активата на секоја од нив, но поради нокаутот Генадиј доби бод повеќе. Системот CompuBox објави само 13 удари повеќе за Головкин (243 од 720 до 230 од 738).

„Сакам да му се заблагодарам многу на мојот противник. По првата рунда, мислев дека ќе биде лесна битка за мене … се покажа дека имав лош ден. Тој направи одлична работа, го почитувам него и тимот на Сергеј. Тој е многу цврст човек“, рече Казахстанецот.

https://www.youtube.com/watch?v=TzI7m9OIEqg