Гегард Мусаси покажа интерес да боксира против Андерсон Силва

Шампионот на Белатор во средна категорија, Гегард Мусаси, во петок ќе ја брани титулата против непоразениот предизвикувач Остин Вандерфорд, сопруга на Пејџ ван Зант, на настанот Белатор 275 во Даблин.

Вандерфорд има 11 победи, па Мусаси го очекува многу сериозен противник.

Гегард Мусаси двапати го освои појасот на Белаторt, последен пат во октомври 2020 година кога го победи Даглас Лима со едногласна одлука на судиите.

Тој ја одбрани титулата минатиот август со победата против Џон Салтер.

На прес-конференцијата пред мечот против Вандерфорд, Мусаси откри дека негова желба е еден ден да влезе во боксерскиот ринг.

„Сакам да боксирам против Андерсон Силва, гледам дека е добар во тоа, па го победи поранешниот шампион Хулио Цезар Чавез Јуниор. Нема проблем, тој можеше да се бори со вистински боксер. Но, верувам дека Андерсон Силва би ми бил добар противник, вака би добил не толку познат боксер“, изјави Гегард Мусаси.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО