Френсис Нгану почнал да тренира

55

Шампионот на УФЦ во тешка категорија Френсис Нгану очигледно е дека брзо закрепнува. Оваа вест доаѓа од неговиот тренер Ерик Никсик, кој ја објави информацијата во интервју за ММАЏанки.

„Мислам дека тој е или пред предвидувањата, или е на вистинскиот пат, едното или другото.

Од она што го собрав како информација од персоналот на Институтот за перформанси на УФЦ, тој прави голем напредок.

Френсис се врати во теретана, се движи, удира и слично“, изјави Никсис.

Нгану (35) беше подложен на успешна операција на коленото во март поради повреда што ја заработи за време на тренинг кампот за УФЦ 270 во јануари. Очекува враќање во кафезот во вториот дел од годината, како и евентуален судир со Тајсон Фјури некаде на почетокот на 2023 година.

Френсис веќе има потенцијални додворувачи наредени за него. Мечот меѓу Сирил Гане и Тај Туиваса може да продуцира кандидат за титулата. Се зборува и за потенцијална привремена борба за титулата на Џон Џонс и Стипе Миочиќ.

Останува да видиме што е следно за Нгану, кој е под договор со УФЦ до крајот на годината.