Френсис Нгану ја разби боксерската крушка пред мечот против Ентони Џошуа (ВИДЕО)

Поранешниот шампион на УФЦ Френсис Нгану го има вториот професионален боксерски меч за десет дена, а противник му е британскиот боксер Ентони Џошуа.

Нивната борба ќе биде насловна на настанот на 8 март во Ријад, каде ќе има интересни борби, а еден од нив сигурно ќе биде дуелот меѓу Жилеj Жанг и Џозеф Паркер.

Џошуа се враќа во рингот по минатогодишните победи против Џермејн Френклин, Роберт Хелениус и Ото Валин. Пред тоа, Британецот загуби од Aлександaр Усик во 2021 и 2022 година кога остана без шампионските појаси на ВБО, ИБФ и ВБА.

Во дебито против Тајсон Фјури на крајот на октомври минатата година, камерунскиот боксер ги воодушеви љубителите на боксот. Се одржа во дуелот со Џипси Кинг во сите десет рунди.

За многумина Нгану беше подобар борец, па дури и го собори Фјури во третата рунда. Но, на крајот, шампионот на ВБЦ победи со поделена одлука.

Френсис сигурно добро се подготвил за новиот предизвик, а за да им ја покаже силата на своите обожаватели, неодамна на социјалните мрежи објави видео на кое удира во боксерска крушка.

„Кој може да удари како мене?“, напиша Френсис Нгану покрај видеото и додаде дека Џимшарк, на мечот на 2 март во Лондон, ќе го награди оној што ќе го постигне истиот резултат со 10.000 фунти.

Нгану ја достигна импресивната бројка од 999, па многумина ја споредија со резултатот на Џошуа од 848 снимен во епизодата на шоуто Греам Нортон во 2017 година.

Се чини дека Френсис го постигна својот резултат без премногу труд, што може малку да ги загрижи фановите на Џошуа.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Francis Ngannou (@francisngannou)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО