Французинката Емили Андеол триумфално до олимписката титула во Рио

128

Emili Andeol prva na OI 2016

Французинката Емили Андеол триумфално дојде до олимписката титула на џудо турнирот во категоријата над 78 килограми.

Двократната европска шампионка Андеол во финалето ја детронизираше златната медалистка од Лондон 2012, Идалис Ортис (Куба) со чиста победа извојувана со”ипон во 3:11 минута од продолжението по нерешниот резултат во регуларното време.

Ортис е двократен светски шампион во најтешката женска категорија, освои медал на третата олимпијада по бронзата во Пекинг 2008.

Светската шампионка Сун Ју од Кина ја освои бронзата во категоријата совладувајќи ја со ипон Минџон Ким (Република Кореја) во 3:07 минута од натпреварот. Втората бронза и ја заслужи Јапонката Канае Јамабе ппобедувајќи ја со вазазри европска шампионка од Казан 2016 Кајра Сајт (Турција).

Francuzinka +78 prva na dzudo oi piedestal

+ 78 кг – жени

  1. Емили Андеол (Франција)
  2. Идалис Ортис (Куба)
  3. Сун Ју (Кина) и Канае Јамабе (Јапонија)