Флојд Мејведер се враќа во рингот во февруари 2021 година

Легендата на боксот Флојд Мејведер ќе се врати во рингот во февруари 2021 година.

Американецот најави враќање минатата недела.

„Токио, Јапонија, се враќам во 2021 година“, рече 43-годишниот Американец.

„Знам дека Олимпијадата ќе се одржи во Јапонија, но самиот Флојд Мејведер и мојот тим ќе направат нешто големо во „Токио купола“. Јапонија, доаѓам “, додаде боксерот.

Правилата на мечот и противникот на Флојд сè уште не се познати, а единственото што е сигурно е дека тоа ќе се случи во Токио, Јапонија. Поранешниот светски шампион во пет категории таму за последен пат учествуваше на ревијален меч против јапонскиот кик-боксер Теншин Насукава кон крајот на 2018 година.

Средбата на „Пари“ ќе биде дел од боречкиот настан „Мега 2021“, што ќе се одржи во „Токио купола“ на 28 февруари.

Организатор на настанот е компанијата „Трустлајн“, а претходно денес Мејведер преку Интернет учествуваше на официјалната прес-конференција, што се одржа во Јокохама.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО