Флип Хрговиќ со нокаут се пласира во полуфиналето на Олимписките игри

filip hrgovic gro rio

Филип Хрговиќ се пласира во полуфиналето на супертешка категорија на Олимписките игри во Рио де Жанеиро.

Европскиот шампион со прекин во втората рунда го совлада Кубанецот Леиниер Перо.

Хрговиќ борбата ја отвори со напад во телото со десницата, па во главата. Кубанскиот левак му враќа со предно кроше во главата, па со десен директ во телото. Хрватски боксер потоа пласира силно кроше, а набрзо потоа Перо завршува на подот и судијата му броеше. Успорената снимка дека падот не е резултат на ударот, а двајца судии на првата рунда му ја доделуваат на Кубанецот.

Хрговиќ целосно ја контролира втората рунда и со удар во телото го урива Кубанцот, а потоа со сјајно десно кроше во средината на рингот го нокаутира и така влегува во полуфиналето.

https://youtu.be/-rqoiHDqSAA

Во полуфиналето во петок ќе се сретне со тековниот светски шампион Тони Јока.

Хрговиќ досега два пати се борел со Французинот. Во првиот меч во финалето на Светското јуниорско првенство 2010 славеше хрватскиот супертешкаш, додека Јока беше подобар во четвртфиналето на минатогодишниот Светско првенство.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО