Фјури: Тешко е да признаеш дека си загубил од подобар (ВИДЕО)

Шампионот во тешка категорија на ВБЦ, Тајсон Фјури ужива во својата нова голема победа во боксот. Минатиот месец го нокаутира Дионтеј Вајлдер и му ја зеде титулата во тешка категорија. Фјури остана непоразен во рингот и сега вели дека има уште две борби пред да замине во пензија. Тајсон не е загрижен за трета битка со Вајлдер, бидејќи знае дека повторно ќе ја добие.

Фјури не го признава Џошуа за шампион, затоа што се пофали со титулите што Фјури ги ослободи пред неколку години. „Кралот на Ромите“ нема да го признае сè додека не го победи во рингот и сега интервју одлучи да зборува за победата над Вајлдер.

„Вајлдер порано велеше дека секој ден тренира со каиш од 20 килограми. Разбирам што зборува, затоа што во умот на секој борец секогаш мора да има причина зошто изгубил. Никогаш не може да биде едноставен факт: „Не бев доволно добар вечерва, изгубив на подобар борец“. Секогаш мора да има некој што треба да го обвини. Секогаш е вината на лошиот тренинг камп, опермата, тренерот.

Нешто што отсекогаш било проблем. Ако настапувам лошо, ќе го признаам тоа, и тогаш ќе продолжам и посилно тренирам. Јас би го победил првиот пат, го тепав вториот пат и сигурно ќе го тепам и трет пат. Единствено нешто што ќе го кажам за Дионтеј Вајлдер е дека тој е многу достоен противник и многу опасен. Има уништувачка моќ да нокаутира 41 противник.

Не постои начин да се отпише таква личност, затоа што секогаш е еден удар далеку од победата. Но, еден боксер мора да биде совршен 36 минути, а на Вајлдер му треба само 1 точен удар. Имам уште две битки и тогаш ќе размислам што ќе се случи. Колку долго треба да боксирам? Немам пораз на 31 професионален меч и ова е мојата 12-та година како професионалец.

Веќе бев неоспорен шампион кога го победив Кличко, ги имав сите појаси. Значи, што се однесува до Ентони Џошуа, има само мои остатоци, затоа што никогаш не сум ги изгубила овие појаси, морав да ги ослободам заради ментални проблеми со цел да се фокусирам на нив. Ова се моите појаси.

Како може да си шампион, кога не си победил шампион? Го победив Кличко, кој доминираше во категоријата. Отидов во Германија и победив. Потоа отидов во Америка и го победив оној со кого никој не сакаше да се бори. Ќе се вратам за уште две борби, а потоа ќе тргнам кон зајдисонце“, рече Фјури.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО