Федор Емелијаненко: Никогаш не сум пиел кока-кола

Познатиот ветеран во мешани боречки вештини (ММА) Федор Емелијаненко зборува за својот животен стил по повлекувањето од борбите. Емелијаненко моментално има 47 години.

Во текот на ММА кариерата Емелијаненко учествуваше во 48 борби, притоа оствари 40 победи (од нив 16 беа со нокаут), а претрпе и 7 порази. А еден судир во кој учествувал Русинот е прогласен за неуспешен. Во неговата последна борба во февруари 2023 година „Последниот император“ загуби од Рајан Бадер.

„Сега се грижам за моето семејство, моите девојки. Им давам време. Поминувам време и со мојот тим, но сепак тоа е спорт. Се трудам да водам здрав начин на живот. Никогаш не сум пиел кока-кола и никогаш не сум одел во ресторани со таква храна.

Што се однесува до јадењата, сакам француско месо. Го готвиме за празниците, но можам да си дозволам колачи и чизкејкови. Ги сакам.

Главната работа за сите е да живеете во хармонија со вашата совест. Секогаш се трудам да размислувам дали ќе ја направев оваа или онаа акција доколку пред мене беа сопругата, моите ќерки, мајка ми“, рече Емелијаненко за ТАСС.

Емелијаненко е еден од најголемите ММА борци во историјата. Тој е име кое е познато низ целиот свет.

https://www.youtube.com/watch?v=O3lKce__yCo&embeds_referring_euri=https%3A%2F%2Fmma.bg%2F&source_ve_path=MjM4NTE&feature=emb_title

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО