Џејк Шилдс: Хабиб го бришеше душекот во салата, иако беше шампион

Поранешниот шампион во средна категорија на Страјкфорс, Џејк Шилдс, споделува увид за понизноста на Хабиб Нурмагомедов.

Нурмагомедов може да се пофали со спортски успех, статус на славна личност и прилично значајно салдо во банка, но сепак останува приземен и скромен. 35-годишниот Дагестанец создаде голем број следбеници во текот на кариерата и се здоби со статус на славна личност доцна во кариерата. Оваа слава дојде откако го победи Конор Мек Грегор.

И додека парите и славата ги менуваат луѓето, овие работи не успеаја да влијаат на Нурмагомедов. Шилдс, кој тренираше со Нурмагомедов на Американската академија за кик бокс, рече дека суперѕвездата на ММА останувал да го брише душекот во салата. Така покажал дека е рамноправен со другите.

„Кога тренирав со Хабиб во Сан Хозе, тој често беше типот како го брише душекот во салата. Тоа обично се случува со моите дебитанти. Ова беше точно пред Нурмагомедов да ја освои титулата, но прилично сум сигурен дека го видов како го брише душекот во Вегас, откако веќе беше шампион.

Со оваа акција Хабиб даде одличен пример на својот тим дека не е над нив“, напиша Шилдс на социјалните мрежи.

Многумина кои знаат и тренирале со Нурмагомедов имаат само добри работи да кажат за него.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО