Филип Ризов ги заврши натпреварите на ЕП во кик бокс

212

Денеска стартуваше најмалдиот наш репрезентативец на Европското кик бокс првенство за сениори во Братислава, Словачка, Филип Ризов, кој загуби со 1-2 од Италијанецот Матија Форнаро.

Следат настапите на Бобан Илиоски (-81 кг, К1) и Димитар Ѓоргиев (-86 кг, лоу кик)м на кои и треба по една победа за да обезбедат најмалку бронзен медал.

Резултати Европско првенство кик бокс – Словачка

-57 кг, кик лајт
Филип Ризов – Матија Форнаро (Италија) 1/8 финале 1-2

-86 кг, лоу кик
Димитар Ѓоргиев – Унал Озлеме (Турција) ¼ финале
Димитар Ѓоргиев/ Унал Озлеме – Милош Цвјетичанин (Србија)/Месуд Селимовиќ (БиХ) ½ финале

-81 кг, К1
Бобан Илиоски – Јозеф Колоџеј (Словачка)/ Гај Гошиќ (Хрватска) ¼ финале

Ipon.mk