Филип Хрговиќ договори меч против Марко Радоњиќ на 10 септември во Австрија

Најдобриот хрватски боксер Филип Хрговиќ конечно доби противник. Хрговиќ својата 13 -та професионална победа ќе ја бара на 10 септември во Клагенфурт во судирот против Црногорецот Марко Радоњиќ.

Нивниот меч ќе го предводи настанот на стадионот Вортерзе кој прима повеќе од 30 илјади гледачи.

Радоњиќ во својата кариера боксирал 22-ти и во секој меч победи со прекин. Тој е рангиран на 229 -то место на листата BoxRec, за разлика од Хрговиќ, кој е 29 -ти во тешка категорија во светот.

За Филип ова ќе биде прв настап годинава по неуспешната реализација на средбата со Мајкл Хантер, кој се откажа од дуелот за позицијата предизвикувач на шампионот за појасот на ИБФ.

Еди Херн се обиде да организира втор меч, но никој од ранг -листата на ИБФ не изрази интерес за борба против Хрговиќ. Само Мартин Баколе покажа желба да боксира против хрватскиот напаѓач, но бараше „меч за загревање“.

Предлогот му се допадна на Филип, па одлучи да има една борба пред таа пресметка.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО