Еве каде и кога да го гледате боксерскиот меч на векот

Тајсон Фјури (35) и Александар Усик (37) ќе се борат во сабота навечер во меч кој долго време се нарекува боксерски меч на векот. Борбата за обединување на шампионските титули во бокс во тешка категорија ќе се одржи во Ријад, каде ќе влезат Фјури, шампионот според ВБЦ и Усик, шампионот според ВБА, ИБФ, ВБО и Ринг.

Борбата требаше да се одржи во февруари, но беше одложена откако Фјури заработи расекотина на лицето на спаринг подготовките со Агрон Смакиќи, поради што беше принуден да го одолговлекува мечот. Победникот во борбата ќе стане првиот човек кој ги обединил сите титули по Ленокс Луис, кој го направи тоа со победата над Ивандер Холифилд во 1999 година.

Каде и кога да го гледате мечот?

Сопственик на правата е платформата ДАЗН, па нема да има пренос на телевизиските канали во Македонија. Преносот можете да го гледате на платформата на ДАЗН, а за тоа ќе ви треба претплата во износ од 9,99 евра и купување на ППГ пренос од мечот (19,99 евра). Вкупно за трансферот треба да се издвојат 29,98 евра.

Почетокот на настанот е закажан за 18 часот по македонско време, а борбата меѓу Фјури и Усик е најавена точно на полноќ. Сепак, со оглед на тоа како обично оди, не треба да чуди ако борбата  започне малку подоцна.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО