Ерол Спенс: Теренс Крафорд победи амортизирани боксери

Ерол Спенс не е импресиониран од противниците кои Теренс Крафорд ги победи во својата кариера.

Шампионот на ИБФ/ВБА/ВБЦ во полусредна категорија Спенс (28-0, 22 КО) вели дека кога Крафорд се борел со Кел Брук, Амир Кан и Шон Портер, тие биле обвивка на нивното поранешно јас, што ги олеснило работите.

Нема ништо лошо во тоа што Крафорд (39-0, 30 КО) го гради својот скор на амортизирани боксери, бидејќи многу борци го прават тоа, а нивните промотори се тие што ја избираат опозицијата.

На крајот на месецот Спенс и Крафорд ќе ги обединат титулите во дивизијата. Нивната борба ќе се одржи во Лас Вегас, а секој од нив ќе загуби 0 во својата статистика.

„Чувствувам дека оваа борба не може да ја дефинира целата моја кариера поради тоа кој сум бил и што сум направил. Мислам дека моето искуство ќе биде фактор поради големите борби на високо ниво во кои сум учествувал. Од гледна точка на таленти, би рекол дека сум учествувал во многу големи битки.

Многу од луѓето со кои се бореше Крафорд беа школката од себе. Дури и тренерот на Амир Кан, Вирџил Хантер, рече дека тој не е истиот откако се бореше со Канело и беше нокаутиран. Научив дека имам добра самоконтрола и добро се справувам под притисок.

Оваа борба нема да ги разочара навивачите. Мојот и неговиот стил, а двајцата си одговараме. Предвидувам многу различни сценарија. Секоја борба во која сум замислувала сто различни сценарија.

Мислам дека тоа ќе биде стара боречка школа, бидејќи и двајцата имаме стар школски менталитет. Ќе имам одличен настап и се надевам дека тој ќе влезе и ќе има одличен настап исто така.

Секогаш тренирам напорно, но ова ме прави многу поконцентриран. Нема врска. Ќе се борам на стариот начин“, рече Спенс.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО