Ентони Џошуа сака да биде резерва на Фјури и Усик

Само две недели пред официјалната борба за неприкосновената титула на 17 февруари, се појавија вести дека Тајсон Фјури заработил расекотина од еден од неговите спаринг партнери, поради што мораше да се откаже од борбата со Александар Усик. Беше големо разочарување за навивачите кои ја чекаа најголемата борба во тешка категорија во последните 25 години.

Брзо беше одреден нов датум на 18 мај, што некои рекоа дека е прерано за Фјури. Одбројувањето до крунисувањето на новиот крал со четири појаси повторно започна. Главниот орган за забава во Саудиска Арабија, Турки Алалших, откри дека ќе има казна од 10 милиони долари за секој боксер што ќе се повлече сега.

Ако Фјури се повлече, Усик ќе може да избере со кого сака да се бори. Ентони Џошуа е во центарот на оваа потенцијална можност, иако има борба на 8 март со поранешната ММА ѕвезда Френсис Нгану. И покрај краткото време меѓу овие две потенцијални борби, неговиот промотор Еди Херн за Ток спорт изјави дека Британецот ќе биде подготвен за резерва.

„Одличното нешто кај Ентони е што тој ќе боксира четири пати во 11 месеци, што е одлична можност за него. Ова е толку освежувачко за неговата кариера по толку многу периоди на неактивност поради Ковид-19.

Беше зафатен со големи борби на стадион и задолжителни ангажмани со луѓе. На Џошуа ќе му треба одмор во одреден момент, но ако добро помине против Нгану и се укаже таа можност, мислам дека ќе биде подготвен да се бори со Фјури или Усик“, рече Херн.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by @anthonyjoshua

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО