Ентони Џошуа: Нема да се пезионирам ако повторно загубам од Усик

Поранешниот шампион на ВБА, ИБФ и ВБО во тешка категорија Ентони Џошуа (26-2) е уверен дека и да загуби од Александар Усик (19-0), нема да се пензионира. Многу луѓе мислат дека Еј Џеј треба да ги закачи ракавиците ако повторно загуби од Усик.

Џошуа не се согласува со овие критичари и смета дека тоа е лудо. Ентони е гладен за борби и е уверен дека ќе продолжи да се бори. Овој викенд во Џеда, Саудиска Арабија, Џошуа ќе бара одмазда за поразот од украинскиот колега.

Во првата борба, Усик го победи Џошуа со едногласна одлука (117-112, 116-112, 115-113) на 25 септември 2021 година на стадионот Тотенхем Хотспар во Лондон, Обединетото Кралство.

„Се борам со еден од најдобрите борци во светот. Не губам од поранешните борци. Да се ​​предложи повлекување од боксот е лудост! Каква е оваа глупост?

Ако луѓето навистина сакаат да заминам, тогаш кул. Луѓето имаат право на мислење. Но, сакам да се натпреварувам. Сакам. Сакам предизвици.

Не е лесна работа, но имам сила и волја да продолжам да боксирам“, изјави Британецот во интервју за АФП.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by @anthonyjoshua

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО