Ентони Џошуа: Не сум боксер за 12 рунди

Скај Спортс беше принуден да се извини во синоќа, откако Ентони Џошуа одржа говор покрај рингот по неговиот втор пораз од Александар Усик.

Џошуа влезе во реваншот како аутсајдер откако Усик убедливо го доби првиот меч со едногласна одлука. Двојката во тешка категорија го напушти стадионот на Тотенхем за Џеда, Саудиска Арабија, каде се одржа втората пресметка.

Иако Британецот ја направи борбата порамномерна од првиот пат, многу гледачи се чувствуваа како Усик победи со голема разлика и доделената поделена одлука не беше репрезентативна за дејството.

По триумфот на Украинецот, Џошуа излета од рингот, фрли два појаси во тешка категорија, се врати, го грабна микрофонот и страсно зборуваше.

„Усик е пеколен борец, ајде да му аплаудираме. Ако ја знаете мојата приказна, ќе ја разберете страста. Не сум бил и не сум поминал низ аматерскиот бокс, што е елитна перспектива.

Наместо тоа, како млад завршив во затвор. Излегов со кауција и почнав да тренирам. Ова е страста што ја вложуваме во она што го работиме.

Можев подобро вечерва, но тоа го покажува нивото на напорна работа што тој ја вложил, затоа ве молам дајте му аплауз.

Јас не сум борец за 12 рунди, погледнете ме. Јас сум тежок, тоа е напорна работа. Она што се случува во Украина на крајот не е добро. Усик е шампион, кренете раце, под овие околности успеа да остане шампион“.

Коментаторот на Скај спорт, Адам Бут, потоа беше принуден да се извини во име на радиодифузерот. Останува да се види што е следно за Џошуа, кој го смени тренерот пред реваншот, со надеж дека тоа би можело да ја сврти работата во негова корист.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО