Ентони Џошуа го инспирира својот слеп пријател (ВИДЕО)

Поранешниот шампион во тешка категорија Ентони Џошуа се подготвува за враќање на тронот. ЕЏ дава се од себе за да се подготви и да го победи Енди Руиз во реваншот. Нивната борба е на 7 декември во Саудиска Арабија, а е за појасите во тешка категорија на ВБА (Супер), ИБФ, ВБО и ИБО.

И покрај неочекуваниот пораз од Руиз со технички нокаут, претрпувајќи го првиот професионален пораз. Тоа беше шокантно за љубителите на боксот, а многумина го означија поразот на Џошуа како едно од најголемите изненадувања во историјата на боксот. Џошуа сега е во многу тешка позиција, но сепак најде време да го инспирира својот мал слеп обожавател.

„Мајки, чест ми беше да те запознаам. Сакам да ви кажам дека морам да бидам силен. Некои луѓе можат да видат, но не е важно. Дали знаеш зошто? Ова е затоа што одиме со верба. Не е важно што гледаат луѓето, затоа што некои не веруваат во нивните срца и ова е посилно од сè.

Верувај во себе и оди со верба. Ова е најважната работа. Разговорот го снимам на во телефонот, за да може да го слушнеш. Сакам да бидеш добар. Еден ден ќе дојдам во твоето училиште и ќе им кажам на сите дека сум твојот братучед. Ќе ги натерам да се грижат за тебе. Да одиш и да можеш да видиш е важно, но одењето со вера е благослов“, истакна Џошуа.

Под видеото, можете да видете коментар на шампионот на УФЦ во полутешка категорија, Џон Џонс, кој вели дека по видеото има уште поголема почит кон Џошуа.

https://www.instagram.com/p/B3AknC0F6J9/
ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО