Една победа и два порази на Европското првенство во самбо

147

Sambo vo Novi sad

На Европско првенство за јуниори  во самбо борење, што овој викенд се одржа во Нова Сад, Србија, нашите натпреварувачи забележаа една победа и два порази.

Ѓорги Божинов во категоријата – 52 кг беше поразен од репрезентативецот на Литванија, а Ариф Сејди во категоријата + 87 кг го победи противникот од Украина, но во второто коло потклекна пред чешкиот репрезентативец.

Ова беше прво учествува во младинска конкуренција на едно официјално Еврпоско првенство.

ipon.mk/В.Д.