Еди Херн: Усик ги прифати условите. Мечот е потврден!

281

Ентони Џошуа (24-1) ќе се соочи со Александар Усик (18-0) во меч за светските титули во тешка категорија на Британецот во верзиите на ВБА, ВБО, ИБФ и ИБО. Веста ја потврди менаџерот на Еј Џеј, Еди Херн.

Според него, поранешниот шампион на во полутешка категорија ги прифати сите услови и мечот сега може да се смета за безбеден. Ќе се одржи во септември на фудбалскиот стадион на Тотенхем.

„Ги информиравме ВБО, мене и Алекс Красјук (менаџер на Усик). Условите се договорени. Усик ги прифати. Дадовме понуда што е веќе прифатена. Ги ставаме работите во од и ги ставаме нашите потписи. Преговорите беа многу пријателски, бидејќи тие подолго време беа наши партнери“, изјави Еди Херн за Скај спорт.

Тој го предупреди својот боксер Ентони Џошуа дека потценувањето на Усик ќе предизвика сериозни проблеми.

„Тоа е битка што може да ја попречи кариерата на Џошуа, ако не е подготвен 100 проценти. AЏ мора да биде бескомпромисен. Треба да биде во напад сличен на Дерек Чисора, но со поголема острина и точност“, изјави агентот.

Херн додаде: „Усик ќе бара можност да стане светски шампион. Но, Ентони го посакува овој меч. Никогаш не одбил никого и продолжува да боксира со најдобрите. Ова е вистински предизвик. Погледнете ја листата на Топ 10 за сите категории. Еј Џеј не е таму, додека Усик е внатре“.