Еди Херн: Калум Смит ќе го нокаутира Артур Бетербиев

Познатиот промотер Еди Херн прогнозира дека Русинот Артур Бетербиев ќе загуби во борбата со британскиот боксер Калум Смит.

Во средината на март се дозна дека Светскиот боксерски совет (ВБЦ) договарил борба за светска титула во полутешка категорија (до 79,4 кг) меѓу Бетербиев (19-0, 19 КО) и Смит (29-1, 21). КО).

Според указот, борбените тимови се обврзани да се договорат за битка пред 11 април. Во спротивно, ќе се одржи промотивна аукција.

Еди верува дека Смит со лево кроше ќе го нокуатира Бетербиев:

„Мислам дека Калум Смит ќе го нокаутира Бетербиев. Навистина сум сигурен дека ќе победи во оваа борба. Бетербиев е неверојатен борец, но има дупки во тактиката.

Калум Смит е одличен нокаутер. Ако Смит му ја удри брадата со лево кроше, ќе го нокаутира тешко“, рече Херн на Јутјуб каналот на Фајт хаб ТВ.

Смит има скор од 29-1 и има 21 победа со нокаут. Бетербиев има скор 19-0 во рингот и секоја борба ја добил со нокаут.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by PRO BOXING FANS (@proboxingfans)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО