Еди Херн: Џошуа може да се повлече од боксот по мечот со Руиз

108

Промоторот на поранешниот светски шампион Ентони Џошуа, Еди Херн, изјави дека неговиот борец најверојатно ќе се повлече од боксот по претстојната борба на Руиз. Џошуа (22-1, 21 КО) ќе се бори по втор пат против Енди Руиз (33-1, 22 КО), кој го шокираше со нокаут во 7.коло во јуни и го загуби првиот професионален пораз и му ги одзеде појасите во тешка категорија.

Втората средба меѓу нив ќе биде во декември во Саудиска Арабија и Херн не ги крие неговите стравови дека 29-годишниот поранешен шампион можеби да ги закачи ракавиците. Секако, ова ќе биде можно особено ако Џошуа загуби по втор пат од Мексиканецот.

„Да, секако дека ќе сакам да организирам борба меѓу Џошуа и Дионтеј Вајлдер следната година ако неговиот реванш против Фјури не се одржи во февруари. Во моментов, единствениот фокус на Џошуа е во декември да го победи Руиз во втората битка.

Мислам дека ако Руиз победи, тогаш Ал Хејмон веднаш ќе се обиде да среди битка со Вајлдер. Никој не знае што ќе се случи кога Џошуа ќе го победи Руиз. Ентони може да одлучи дека сака да заврши со боксот. Мислам дека Џошуа ќе биде поголем од претходно кога загуби од Енди Руиз. Ајде прво да го победиме Руиз, а потоа ќе видиме.

Сакам Џошуа да победи во оваа борба. Џошуа може да се повлече од боксот по оваа средба. Кој знае? Сè е возможно. Сакам целосен фокус за оваа борба, затоа што сè е во неа. Џошуа победува во втората борба со Руиз и станува најголемото нешто во боксот“, рече Херн.