Џошуа: Тајсон Фјури ќе се врати за вистинската борба

120

Британскиот боксер Ентони Џошуа верува дека неговиот сонародник, светскиот шампион во ВБЦ Тајсон Фјури ќе се врати во рингот.

Кон крајот на минатиот месец, Фјури се сретна со Дилиен Вајт во Лондон и го нокаутира. Тајсон влезе во серија од 32 последователни победи и најави повлекување од боксот. „Џипси Кинг“ тврди дека никогаш повеќе нема да се бори, но остави прстор за настан во кој не е вклучен во неговата статистика.

Џошуа тврди дека има да заработи многу пари и Фјури може да биде во искушение. Во наредните месеци Џошуа ќе има реванш со Александар Усик и најверојатно ќе го предизвика Тајсон доколку победи.

„Ако Фјури ја прекине пензијата и го почитува џентлменскиот договор, ќе има многу пари за заработка. Овие пари би можеле да им помогнат на многу луѓе.

Пензионирањето не значи лежење на плажа, крцкање со прстите и пиење пиво.

Се чувствува како Фјури се уште работи. Мислам дека може да се врати доколку добие понуда за вистинскиот меч“, изјави Ентони Џошуа за Мирор.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by @anthonyjoshua