Џошуа остана воодушевен по Усик – Фјури (ВИДЕО)

Најважната борба во 2024 година во боксот се одржа за време на викендот во Ријад (Саудиска Арабија): непоразените шампиони во тешка категорија Александар Усик (22-0, 14 КО) и Тајсон Фјури (34-1-1, 24 КО) го одредија неприкосновениот шампион. Победата со поделена одлука му припадна на боксерот од Украина.

Веднаш по последниот удар во гонгот, поранешниот лидер на дивизијата Ентони Џошуа (28-3, 25 КО) беше прашан кој според него ќе победи во борбата. Еј Џеј веднаш одговори: „Усик“. Се разбира, што мислите вие?

Промоторот на Џошуа, Еди Херн, во разговор со фудбалската суперѕвезда Кристијано Роналдо разговараше дека во 9-та рунда, судијата можеше да ја прекине борбата и да ја запише победата на Усик со TKO.

Во интервју за ИФЛ ТВ по мечот, Херн потврди дека Џошуа бил уверен дека Усик ќе победи. „Му реков дека борбата е конкурентна. На што тој одговори: „Уф“. Мислам дека Фјури имаше одлични први 6 рунди. Во тој момент бев сигурен дека ќе победи на поени или дури предвреме. А потоа Усик… По ѓаволите, сè уште не ми се верува. Тоа беше неверојатно“.

https://www.youtube.com/watch?v=y4fzr__Q1nc

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО