Џошуа на олимпискиот турнир во Лондон го победи Жанг и подоцна го освои златото

Хрватскиот тешкаш Филип Хрговиќ викендов го чека најсериозниот противник во досегашната професионална кариера.

Хрговиќ на голем боксерски настан во Саудиска Арабија се бори со Кинезот Жилеи Жанг (24-0-1), кој како и Филип се у ште не загубил професионален меч.

Кинескиот боксер имаше одлична аматерска кариера, освојувајќи го сребрениот медал во 2008 година на Олимписките игри во Пекинг, два светски бронзени медали.

Во финалето на Игрите пред домашната публика Жанг загуби од Италијанецот Роберто Камарел кој до прекинот имаше убедливо водство од 14-4. Резимето на натпреварот погледнете го ТУКА.

Четири години подоцна, Џанг настапи и на Олимписките игри во Лондон.

Со победата против Австралиецот Јохан Линде стигна до четвртфиналето каде се сретна со шест години помладиот Ентони Џошуа. Џанг тогаш имаше 29 години.

Британецот го победи Жанг со 15-11 и се пласира во полуфиналето, каде го совлада Казахстанецот Иван Дичко (13-11).

Во многу неизвесно финале Џошуа стигна до тесна победа против Роберто Камарел (18+-18) и го освои златото.

Средбата меѓу Жанг и Џошуа погледнете ја ТУКА (од 50:30 часот).

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО