Џонс, Тони, Холм и Кото ќе бидат примени во Куќата на славните

Рој Џонс Јуниор, Џејмс Тони, Холи Холм и Мигел Кото се меѓу 10-те боксери кои ќе бидат примени во Куќата на славните во 2022 година.

Џонс освои светски титули во четири различни категории, од средна до тешка категорија, откако стана професионален боксер во 1989 година. Се пензионира во 2018 година со скор од 66-9 и 47 нокаути.

Тони им се придружи на професионалците една година порано. Тој е познат како борец од старата школа во рингот, комбинирајќи ја природната сила со симболични движења. Тој се повлече со статистика 77-10-3 и 47 нокаути.

УФЦ шампионката Холм освои 14 светски титули во три различни категории во текот на нејзината 11-годишна кариера како боксер. Во рингот таа користеше брзи комбинации и движења. Холм го имаше своето деби во ММА во 2011 година додека сè уште се натпреваруваше во боксот. Таа испадна од рингот во 2013 година со 33-3-2 и 9 нокаути.

Кото заработи место на Олимписките игри во 2000 година, претставувајќи го Порторико со статистика за аматери 125-23. Потоа стана професионален боксер, при што освои титули во 4 различни категории. Стана познат по брзината и сила, како и по агресивниот стил. Неговото повлекување од професионалната кариера дојде во 2017 година со статистика од 41-6 и 33 нокаути.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО