Џонс навести дека ќе ја ослободи титулата на УФЦ по борбата со Миочиќ

Џон Џонс би можел да ја ослободи титулата во тешка категорија на УФЦ откако ќе заработи доволно пари од борбата со поранешниот двократен шампион Стипе Миочиќ.

„Коски“ го истакна ова за време на во живо на социјалните мрежи. Како одговор на коментарите на фановите, еден корисник предложи Џонс да го „отпушти појасот“. Џонс одговори со навестување дека може да го направи токму тоа сега кога неговата долгоочекувана борба со Миочиќ ќе заврши.

„Можеби откако ќе го победам следниот. Не може некој да се обидува да го надмине мојот скор сега“, одговори Џонс на X.

Сигурно не е прв пат Џонс да навести дека ќе се повлече од спортот откако ќе стави печат на својата кариера победувајќи го она што се смета за најголема тешка категорија во октагонот. Ова остави многу фанови на борбата да се прашуваат:

  1. Која е поентата воопшто да се снима мечот Џонс против Миочиќ ако и двајцата борци ќе се пензионираат веднаш после и
  2. ако тоа значи дека Том Аспинал ќе биде промовиран од привремен во неприкосновен шампион во тешка категорија зошто не го направи тоа сега и да престане да троши сечие време.

За жал, ниту Џон Џонс, ниту извршниот директор на УФЦ, Дана Вајт, не се заинтересирани да го направат она што е правилно за поделбата.

Сепак, можеби сета надеж не е изгубена. Меѓу неговите многубројни објави во текот на денот, „Коски“ навистина ги праша фановите со кого повеќе би сакале да се бори по Миочиќ, а опциите се Том Аспинал или актуелниот шампион во полутешка категорија Алекс Переира.

„Момци, со кого најмногу би сакале да се борам, Алекс или Том? – праша Џонс.

Навивачите во огромен дел беа на страната на Аспинал.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО