Џони Вокер го изеде Магомед Анкалаев

Бразилецот Џони Вокер на социјалните мрежи објави видео во кое јаде фотографија на која е прикажан рускиот борец Магомед Анкалаев.

Тие ќе се борат во полутешка категорија на УФЦ 294 во Абу Даби (ОАЕ). Галата ќе се одржи на 21 октомври во Абу Даби. Борбата ќе даде предизвикувач за појасот во категоријата. Јадењето на фотографијата е интересен начин Бразилецот да ја рекламира борбата.

Во својата последна борба Вокер со едногласна одлука (29-28, 30-27, 30-27) го победи Ентони Смит (36-18). Борбата се одржа на 13 мај во УФЦ на АБЦ 4 во Шарлот, САД. Победата беше трета по ред за Џони во кафезот на УФЦ.

Анкалаев во последната борба за шампионската титула се бореше со Јан Блахович (29-9), но поради нерешен резултат на судиските карти не ја освои титулата. Борбата се одржа на 10 декември 2022 година на УФЦ 282 во Лас Вегас, САД.

Анкалаев е во серија од 9 последователни победи.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Johnny Walker (@johnnywalker)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО