Џон Фјури вели дека Усик направил голема грешка што одлучил да се бори со Дубоа

Џон Фјури, таткото на шампионот на ВБЦ во тешка категорија, Тајсон Фјури, верува дека Даниел Дубоа ќе го победи Александар Усик во бокс мечот на 25 август во Полска.

Украинскиот борец на стадионот во Вроцлав ќе ги брани шампионските појаси на ВБА (Супер), ИБФ, ВБО и ИБО.

Тајсон Фјури на почетокот беше во преговори со Усик за меч за апсолутен светски шампион, но Украинецот се повлече, бидејќи мислеше дека Кралот на Ромите, постојано поставувајќи нови барања, само одолговлекува и нема желба да се бори за обединување на појасите.

Во меѓувреме, Усик договори меч против Дубоа и тоа ќе биде негова втора одбрана на титулата, додека Фјури ќе се бори со Нгану.

Во едно неодамнешно интервју, таткото на Тајсон Фјури истакна дека Усик лошо ја завршил работата и верува дека Дубоа ќе го добие тој меч.

„Даниел Дубоа може да го нокаутира. Мислам дека Усик направи голема грешка во кариерата што не го прифати мечот против Тајсон. Ќе се спротивставите на тешкаш висок шест метри кој може да удира и ќе правите кикиритки во споредба со она што би го добиле против Тајсон? Не знам што размислуваше тимот на Усик. Лудило“, рече Џон Фјури и продолжи:

„Тимот на Дубоа мора да ја состави вистинската тактика, бидејќи ако се обиде да боксира против Усик, тоа само ќе му ја олесни работата. Мора да биде груб и цврст и способен да издржи напади. Ако сработат добар план, лесно ќе го победат Усик. Треба да ја користи својата големина, без долги размени на удари и некои непотребни комбинации. Ако сакате да победите крстосувач, тогаш удрете го силно, удрете го со се што имате освен кујнскиот мијалник и продолжете да го тепате додека не победите“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО