Џон Фјури го предизвикува Мајк Тајсон во „борба на старци“

Џон Фјури му фрли ракавица на Мајк Тајсон за боксерски меч меѓу „старци“.

Фјури постариот ќе биде во рингот кога неговиот син, шампионот на ВБЦ во тешка категорија Тајсон, ќе се соочи со поранешниот шампион на УФЦ, Френсис Нгану. Контроверзниот меч во Саудиска Арабија беше предмет на огромни дебати и критики откако беше најавен на почетокот на јули.

Додека Фјури ќе навива за непоразениот Британец, Мајк Тајсон ќе биде тренер на камерунскиот колос. На социјалните мрежи се појавија видеа од поранешниот шампион во тешка категорија како тренира со Нгану, привлекувајќи секакви возбудувања и внимание.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Mike Tyson (@miketyson)

До борбата има помалку од два месеци, а Фјури постариот му упати храбар предизвик на Американецот.

„Зошто да не разговараме со Мајк Тајсон“, изјави Фјури. „Го сакам момчето, го крстив мојот син по него“.

Ако сака да се бори со мене на загревањето, може, нема проблем“. 59-годишникот додал: „Јас сум човек кој се бори (тепа). Јас сум стар, но јас сум борец. Тој е борец. Тој е стар. Ние двајца сме старци.

Ако сака да се бори со мене, а јас сакам да се борам со него, можеме да го направиме тоа. И претходно сум нокаутиран, не ми е важно, се додека можеме да ја забавуваме публиката што плаќа и да им ставиме насмевки на лицата, тоа ми е доволно“.

Додека Тајсон ги закачи ракавиците во 2005 година со неверојатен скор од 50 победи, вклучувајќи 44 со нокаут, пет порази со нокаут и еден пораз на поени, Фјури постариот ја водеше последна професионална борба во 1995 година. Сепак, тој беше и познат боксер со голи раце, за кој се верува дека се борел во стотици крвави битки.

Изгледите Фјури Сениор и Тајсон да влезат во рингот остануваат неверојатни. Меѓутоа, доколку се направи шокантен предизвик, тој сигурно ќе биде присутен.

„Да ви кажам, ќе пливам до таму“, рече Биг Џон.

„Ако нема бесплатни авиони, ќе пливам, а не можам да пливам. Ќе земам два појаси и ќе заминам денес. Ќе бидам во Саудиска Арабија, не грижете се за тоа“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО