Дана Вајт задолжил луѓе да го чуваат Стрикленд од глупости

Првата недела на Шон Стрикленд пред неговиот напад на титулата во УФЦ оди како што замислил претседателот на компанијата Дана Вајт.

Неколку часа откако Стрикленд (27-5 ММА, 14-5 УФЦ) тврдеше во интервју за Фокс спортс Австралија дека удрил навивач, Вајт брзо негираше каква било интерпретација на таа приказна кога зборуваше со новинарите во вторникот по ДВЦС 61.

„Дали знаете од каде е веста дека удрил навивач? рече Вајт. „Да, веста дојде од него. Да, тој е уникатен. Тоа беше шега. … Навивачот и тој е кул. Знаев како ќе биде оваа недела. Да, ние сме подготвени за тоа, и да, сега имаме луѓе околу него, за да не ги удира повеќе луѓето во стомак – за забава или не за забава“.

32-годишниот Стрикленд често ги поместува границите на толеранцијата на пошироката јавност за време на неговите медиумски ангажмани во последниве години. Во вторникот Стрикленд продолжи да се обидува да предизвика контроверзи кога се појави на прес-конференцијата пред борбата на УФЦ 293 облечен во бела маичка „ОТКАЖИ МЕ“.

Токму тогаш и таму, Стрикленд призна дека „инцидентот“ со навивачите не е ништо повеќе од разиграна интеракција со меѓусебно разбирање.

„Тоа беше повеќе шега“, рече Стрикленд во средата во Сиднеј. „Беше забавно. Тој се насмеа поради тоа. Јас се смеев.

Во главниот настан на УФЦ 293 Стрикленд го предизвикува шампионот во средна категорија Израел Адесања (24-2 ММА, 13-2 УФЦ).

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО