Џон Џонс против Стипe Миочиќ на УФЦ 282

Една од најочекуваните борби во тешка категорија ќе се одржи во декември.

Ариел Хелвани откри дека УФЦ го подготвува Џон Џонс против Стип Миочиќ на УФЦ 282, кој ќе се одржи на 10 декември во Лас Вегас. Борбата ќе биде деби на Џонс во тешка категорија. Голема е веројатноста дека ќе биде заложена привремена титула во категоријата, бидејќи Френсис Нгану се опоравува од повредата.

Ова најверојатно ќе биде главната борба на вечерта. На истата борбена карта Јиржи Прохаска и Гловер Тешеира ќе имаат реванш за титулата во полутешка категорија. Нема шанси УФЦ да му дозволи на Џонс да биде ко-хедлајнер на последниот голем настан на УФЦ во 2022 година.

Џонс има 26-1-1 во ММА и е во победничка серија од 17 борби. Во неговата последна борба го победи Доминик Рејес со одлука во 2020 година. Џонс го одбрани појасот во полутешка категорија, а потоа го ослободи. Џон победи во 10 од неговите мечеви со нокаут и 6 со принуда.

Неговиот единствен пораз е со дисквалификација од Мет Хамил во 2009 година. Џонс ја држи најдолгата серија без пораз во историјата на УФЦ со неговата серија од 18 борби без пораз. Вкупно, Џон има 11 одбрани на титулата во полутешка категорија.

Миочиќ има скор од 20-4 во ММА. Последен пат беше нокаутиран од Френсис Нгану во март 2021 година. Овој пораз му ја одзеде титулата во тешка категорија и ја прекина неговата серија од 2 порази. Стипе се бореше само со Френсис Нгану и Даниел Кормиер во неговите последни 5 борби во УФЦ.

Миочиќ победи во 15 борби со нокаут, а 3 пати загуби со нокаут. Тој има вкупно 4 одбрани титулите во тешка категорија. Стипе има 3 последователни одбрани на појасот, што е рекорд во историјата на УФЦ.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by BRWLRZ ® (@brwlrz)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО