Џојс и Паркер ја „превртеа“ вагата (ВИДЕО)

Супертешкашите Џо Џојс (14-0) и Џозеф Паркер (30-2) ќе се пресметаа во сабота навечер во Манчестер. Двојката се соочи за последен пат денеска на мерењето пред главниот настан во Манчестер Арената.

Вагата покажа некои љубопитни бројки кога секој од нив стоеше на неа. Поранешниот светски шампион во ВБО, Паркер постави личен рекорд во однос на својата тежина. За прв пат ја мина границата од 115 килограми, заковајќи ги стрелките на 115,8 килограми. Новозеланѓанецот досега во кариерата беше најтежок во реваншот со Дерек Чисора во декември минатата година, кога бројките покажаа 113,9 килограми.

Во исто време, Џојс исто така не бил на посебна диета во однос на слабеењето. Дури и напротив. Тој ќе боксира во сабота навечер со 123,1 килограм и, како и Паркер, поставува личен максимум во тој поглед. Засега за него врв е борбата со Мајкл Волиш пред две години, кога Џо имаше 122,5 килограми.

Дали идејата да се „подмачка“ за тепачката била стратешка или поради нешто друго, најверојатно ќе дознаеме по судирот. Сепак, и двајцата покажаа самодоверба на соочувањето и разменија закани за нокаут.

https://twitter.com/trboxing/status/1573313929551511552?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1573313929551511552%7Ctwgr%5Ef6ae4a614e55a9097e0ab4b26c7dbad425060585%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fboec.bg%2Fboxing%2Fdzhojs-i-parkr-prevrtyaxa-kantara-video%2F

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО