Џек Хермансон со пресврт го совлада Џо Пајфер

Џек Хермансон го победи Џо Пајфер со едногласна одлука на настанот УФЦ Фајт најт 236 во Лас Вегас.

Шведско-норвешкиот борец на тој начин стигна до 24-та победа во кариерата и 11-та во најголемата светска ММА организација.

Пајфер доминираше во првото полувреме од борбата, но Хермансон го промени пристапот, се бранеше подобро и беше многу поопасен офанзивно.

Во конасловната борба Дан Иге со нокаут во првата рунда го победи Андре Фили, а за неговиот одличен финиш дополнително му беше доделен бонус од 50.000 долари.

Тоа беше трет триумф на Иге во последните четири натпревари.

Посебно треба да се истакне победата на Бразилецот Родолфо Виеира, кој на крајот од првата рунда го победи руско-ерменскиот борец Армен Петросјан со завршница (задушување со рачен триаголник).

Резултати од настанот УФЦ Фајт најт 236:

Џек Хермансон – Џо Пајфер – едногласна одлука (48–47, 48–47, 48–47)
Дан Иге – Андре Фили – КО (удари), Р1 (2:43)
Ихор Потиерија – Роберт Бричек – едногласна одлука (30–27, 30–27, 29–28)
Грегори Родригез – Бред Таварез – ТКО (удари), Р3 (0:55)
Мајкл Џонсон – Дариус Флауерс – едногласна одлука (30–27, 30–27, 30–27)
Родолфо Виеира – Армен Петросјан – завршница (гушење со рачен триаголник), Р1 (4:48)

Воведни борби:
Карлос Пратес – Тревин Џајлс – КО (удар), Р2 (4:03)
Болаџи Оки – Тимоти Куамба – поделена одлука (28–29, 29–28, 29–28)
Лома Лукбунми – Бруна Бразил – едногласна одлука (29–28, 29–28, 29–28)
Марцин Прахнио – Девин Кларк – едногласна одлука (30–27, 30–27, 30–27)
Макс Грифин – Џеремаја Велс – поделена одлука (29–28, 28–29, 29–28)
Богдан Гушков – Зак Пауга – КО (удари), Р1 (3:38)
Хајдер Амил – Ферни Гарсија – ТКО (удари), Р2 (2:12)
Даниел Маркос – Аори Чиленг – без одлука (случаен удар во препоните), Р2 (3:28).

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО