Џастин Гејџи сака борба за појасот во ноември во Њујорк

Џастин Гејџи ја коментира потенцијалната борба за титулата во лесна категорија. Како што призна, повеќе би сакал да не потпише договор во јуни, бидејќи тоа е само седум недели по неговата борба на УФЦ 300. Овој викенд, Гејџи ќе се соочи со Макс Холовеј во борба од пет рунди за појасот БМФ (Најлошото копиле во УФЦ).

Таа вечер, Чарлс Оливеира и Арман Царукјан ќе се борат за статусот број 1 пред за појасот. Самиот шампион Ислам Махачев има свој избран противник за јуни во лицето на Дастин Пориер. Гејџи не сака Пориер да се бори за титулата во јуни бидејќи го нокаутира минатата година.

Џастин сака победникот од Оливеира-Царукјан да се бори со Махачев налето, а тој да се бори за појасот назима:

„Во идеален свет, бидејќи борбата Оливеира-Царукјан е елиминатор за титулата, победникот од таа борба би се борел со Махачев во јуни. Сакам да се борам со победникот во Медисон сквер гарден во ноември. Тоа ми звучи како совршен аранжман. Дефинитивно ќе имам време да се одморам, да се опоравам и да тренирам за оваа борба. Тоа би била совршена ситуација за мене.

Ќе треба само да видиме дали Оливеира повторно не се разоткрие. Мислам дека ако победи Царукјан ќе се бори во јуни затоа што ќе биде елиминатор за појасот, па кој од овие двајца победи, Махачев ќе мора да се соочи. Ако го цените овој спорт, знаете дека го победив Рафаел Физиев. Го нокаутирав вториот на ранг-листата, Дастин Пориер, и не ми остана никој друг.

Оливеира за титулата требаше да се соочи со Махачев во октомври 2023 година. Требаше да се борам со победникот од оваа борба во февруари 2024 година. Но, не им успеа како што планираа. Ситуацијата е поинаква и мораме така да и пристапиме“, изјави Гејџи.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО