Договорена е борба за светската титула меѓу Шакур Стивенсон и Френк Мартин

Шакур Стивенсон (20-0) и официјално ќе добие шанса за титулата на ВБЦ во лесна категорија, откако Девин Хејни ја ослободи при промената на категоријата. Досега беше дискутабилно против кого ќе се спротивстави, но Бокс сцена дојди до внатрешна информација дека тоа ќе биде Френк Мартин (18:0).

Двајцата сè уште се непоразени на сите нивоа и дефинитивно би предизвикале сериозен интерес кога ќе влезат во рингот.

Информациите во оваа фаза се дека нивните промотери – Боб Арум од Топ ранг и Том Браун од ТБГ Промоушнс – се договориле за финансиските услови и наскоро веста ќе ја објават јавно.

Стивенсон и Мартин се очекува да се борат во Лас Вегас на 16 ноември, што значи дека двајцата ќе имаат два месеци да се подготват.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО