Доаѓа „Ракета 2.0“! Погледнете како Александар Ракиќ ги крши гумите на тренинг и изгледа подготвен да се врати

Најдобриот српски ММА борец мора да биде многу желен за борба.

Закрепнувањето на Александар Ракиќ од тешката повреда на коленото трае подолго од очекуваното, а од последниот настап поминаа повеќе од 16 месеци. Потсетуваме, најдобриот српски ММА борец го повреди коленото кон средината на мај минатата година на мечот против Јан Блахович.

Беше јасно дека ќе следи долго опоравување, но се надевавме дека Ракиќ барем ќе има договорена борба во овој период. „Ракета“ се уште е без договорена борба и сосема е можно да не го видиме во оваа календарска година. Вистинска штета за повредата, бидејќи со оглед на сите промени во полутешка категорија, Ракиќ веројатно во одреден момент би добил шанса да се избори за појасот. Секако, под услов да не дојде до споменатата повреда.

Па, што има, тука е. Ракиќ само во февруари годинава го прослави 31-от роденден и има уште многу време за тие највисоки достигнувања. Не се сомневаме дека Александар ќе се врати уште посилен од порано, а видеото кое денеска го објави на Инстаграм до некаде открива колку Ракиќ е подготвен во моментов. Уште повеќе ни открива колку Ракиќ е желен да се врати во кафезот, бидејќи делува многу фокусирано и мотивирано.

„Слушајте внимателно“, напиша Ракиќ, помалку загадочно.

Можеби наскоро доаѓа голема вест, односно официјална потврда за неговиот настап. Сигурно внимателно ќе слушаме што се случува со Александар Ракиќ и со нетрпение ќе го чекаме неговото враќање во кафезот. Една добра победа би го втурнала во конкуренција за атак на титулата, а Ракиќ дефинитивно има квалитет. Најважно е да остане здрав, а потоа на виделина ќе излезат сите негови квалитети.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО