Диркус ду Плесис: Витакер е уникатен борец со многу висок коефициент на интелигенција

Викендов ќе има голема борба во средна категорија.

Дрикус ду Плесис се соочува со поранешниот шампион Роберт Витакер. Нивната борба е дел од главната карта на УФЦ 290, која ќе се одржи во Лас Вегас. Победникот се очекува да биде следен во редот за титулата на Израел Адесања.

„Жетварот“ се упатува кон трета можност да го победи актуелниот шампион Адесања. Ду Плесис ја брка првата титула откако се искачи на ранг-листата со пет последователни победи откако се приклучи на УФЦ во 2020 година.

Јужноафриканецот е уверен дека ќе го задржи совршениот професионален скор. Сепак, Дрикус е свесен за предизвиците со кои ќе се соочи во борбата со Витакер.

„Една работа што ја прави е да победи. Витакер го прави тоа многу добро, победува во борби. Мислам дека Роберт Витакер е само друго име. Во неговата борба можам да видам дека може брзо да се бори во првата рунда и да не се фати во замката на планот за борба на противникот.

Она што го прави толку добро е дека ги гледа работите. Тој останува внимателен. Во првата рунда чувствува што сакате да направите во борбата. Чувствува каков е вашиот борбен план и одговара соодветно. Тоа ви дава можност да ги покажете вашите алатки, да покажете што сакате да користите.

Ако не е моментот што го сака, тогаш Витакер само го запира. Мислам дека тоа го прави навистина добро. Тоа е она што го прави уникатен. Секогаш е подготвен и има многу висок коефициент на интелигенција“, изјави Ду Плесис.

https://www.youtube.com/watch?v=jnGR4URwbI0

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО