Џудистаката на која и даваа шанса да преживее 1 процент, се врати во Шкотска

Stefani Inglis face

Стефани Инглиш се врати во својата татковината Шкотска.

Во почетокот на мај 27-годишната џудистка сериозно настрада во инцидент со мотоцикл-такси во Виетнам, во кој здолништето и се заплетка во гумите. Таа падна во кома од која се разбуди пред неколку дена. На Инглиш која е носител на сребрен медал од Игрите на Комонвелтот во Глазгов во 2014 година, лекарите и даваа шанси од само 1 процент да преживее по инцидентот, но нејзината состојба оттогаш значително се подобри.

Шкотланѓанката била транспортирана од Бангкок за Единбург вчера. За време на патувањето медицинскиот тим направил паузи во Индија, Грузија и Австрија.

Веднаш по инцидентот на Фејсбук беше отворена страница за Инглиш (SaveSteph), на која се собираа пари за лекувањето нејзина. Досега за младата спортистка луѓе од целиот свет успеале да соберат повеќе од 300.000 фунти.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО