Џејмс Томпсон гилотиран, Мек Доналд славеше и покрај скршеницата на раката (ВИДЕО)

Во главната борба на Белатор 191 во англискиот, Њукасл Мајкл Мек Доналд (18-4) со едногласна одлука на судии го победи Питер Лигиер (8-2).

Поранешниот предизвикувач за привремената титула на УФЦ во бантам категорија имаше претежок на мерењето, па борбата се одржа во потешка категорија. По победата, Мек Доналд рече дека од втората рунда се борел со скршена рака.

Џејмс Томпсон (20-17-1 НЦ) го доживеа третиот последователен пораз. 39-годишниот „Колос“ изгуби со гилотина за нешто помалку од две минути од борбата од поранешниот борец на УФЦ Фил де Фрис (14-6-1 НЦ).

Белатор 191:
Мајкл Мек Доналд – Питер Лигиер (едногласна одлука на судиите, 30-27, 30-27, 30-27)
Валери Летурно – Кејт Џексон (едногласна одлука на судиите, 30-27, 30-27, 30-27)
Мохамед Јаја – Еш Грифитс (ТКО, Р1)
Фил де Фрикс – Џејмс Томпсон (сабмишн, гилотина, Р1)
Џереми Петли – Луис Монарх (поделена одлука на судиите, 30-27, 28-29, 29-28)

.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО