Девин Хејни и Рајан Гарсија во жестока пресметка пред борбата во сабота (ВИДЕО)

Девин Хејни и Рајан Гарсија се сретнаа пред нивниот боксерски меч во саботата и настана физичка пресметка.

Хејни ја брани титулата на ВБЦ во суперлесна категорија против Гарсија во интригантна борба. Хејни и Гарсија се две од најголемите имиња во спортот, но во пресрет на борбата, многумина беа загрижени за менталното здравје на Гарсија.

Навивачите бараа Гарсија да се повлече од борбата поради неговото вознемирувачко однесување, но тоа не се случи. Пред борбата во саботата вечерта во Бруклин, Хејни и Гарсија се степаа во Емпајер стејт билдинг, па Хејни го удри Гарсија во лицето.

Не е познато што ја предизвикало тепачката, но Девин Хејни е фрустриран од начинот на кој Рајан Гарсија се однесувал пред борбата.

„Го видовме Рајан како дал отказ и мислам дека ова нема да биде поинаку. Штом ќе го добиете тоа во вас, ќе ви се всади, знаете како да го направите. Мислам дека тој ќе се откаже на 20 април… Почитувајте го секој што ќе влезе во рингот со причина, но за мене е да влезам и да му покажам дека не е толку добар како Девин Хејни “, рече Хејни.

Девин Хејни има 31-0 како професионалец и победи со одлука над Реџис Прогреис во декември. Претходно постигна победа со одлука над Васил Ломаченко. Хејни, исто така, има забележителни победи над Џорџ Камбосос, двапати, Јорг Линарес и Јурукис Гамбоа.

Рајан Гарсија (24-1) се врати во победничката колона во декември со победата со нокаут над Оскар Дуарте. Претходно претрпе пораз со TKO од Џервонта Дејвис, при што Гарсија доби удар во телото и не можеше да стане. Гарсија е поранешен привремен шампион во лесна категорија на ВБЦ и има забележителни победи над Лук Кембел, Хавиер Фортуна, Емануел Тагое, Франциско Фонсека и други.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО