Ден Иге го нокаутира Дејмон Џексон (ВИДЕО)

Ден Иге се справи со Дејмон Џексон.

Тие се бореа во коглавната борба на настанот УФЦ Вегас 67 во Лас Вегас. Нивната борба беше во перо категорија.

Во првата рунда Џексон тргна агресивно, но Иге го повреди. Двајцата се сериозно се пресметаа, но подобар е Иге. Дејмон се обидува да го собори Иге, но не успева. Десна контра заврши во лицето на Џексон, неговиот најдобар удар од борбата. На крајот од рундата Ден го собори на партер.

Во втората рунда Ден почна да притиска, а Џексон изгледаше загрижено. Иге го залепи за мрежата, а потоа се разделија. Џексон не прави ништо додека кружи околу противникот. Дејмон оди напред, но Иге контрира со лево кроше за нокаут.

Ден победи со нокаут во последната минута од втората рунда. Со оваа победа ја прекина серијата од 3 последователни порази. Џексон, пак, се раздели од серијата од 4 последователни победи.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by UFC (@ufc)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by UFC (@ufc)

Резултати – УФЦ Вегас 67:

Главна карта
Шон Стрикленд – Насурдин Имавов со одлука (49–46, 49–46, 48–47)
Ден Иге – Дејмон Џексон со КО Р2, 4:13
Роман Копилов – Пунахела Соријано со ТКО Р2, 3:19
Ракел Пенингтон – Катлен Виеира со одлука (29-28, 29-28, 28-29)
Умар Нурмагомедов – Раони Барселос со КО Р1 4:40

Прелиминарни
Џавид Башарат – Матеус Мендонка со одлука (30-27, 30-27, 29-28)
Абдул Разак Алхасан – Клаудио Рибеиро со КО Р2, 0:28
Матеуш Ребеки – Ник Фиоре со одлука (30-26, 30-27, 30-27)
Алан Насименто – Карлос Хернандез со завршница Р1, 3:16
Даниел Аргуета – Ник Агире со одлука (30-27, 30-27, 30-27)
Чарлс Џонсон – Џими Флик со ТКО Р1, 4:33

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО