Дејвид Хеј: Нема смисла од реванш! Усик е најдобар во тешка категорија

Тајсон Фјури навистина ја активираше клаузулата за реванш со Александар Усик, но според легендарниот Дејвид Хеј тоа е бесмислено. Битките кои претходно не можеа да се реализираат одеднаш беа решени благодарение на арапските каси без дно.

На прагот на Фјури почнаа да паѓаат златници и тој се согласи на големата борба со Украинецот. Фјури загуби со поделена одлука, но може да биде среќен бидејќи можеше да загуби со нокаут. Усик сериозно го разниша и само јажињата го спречуваа Тајсон да не се струполи на подот.

Двајцата боксери потпишаа договор пред борбата, во кој има клаузула за реванш. Тоа може да го активира поразената страна во секое време во рок од три недели од крајот на првиот дуел, а Тајсон Фјури тоа го направи пред неколку дена.

Сега кога е познато дека ќе гледаме реванш наесен, повторно почнаа да изобилуваат шпекулации за тоа како ќе се одржи мечот и дали Фјури сè уште има сила да ги врати појасите. Хеј не гледа поента во реваншот бидејќи ниту Фјури ниту Ентони Џошуа не можат да го победат Усик:

„Александар Усик го освои секој можен појас што може да се освои во тешка категорија. Можам само да му се насмевнам. Срцето што го покажа, храброста, планот за борба, стратегијата, се беше толку совршено од негова страна што дури и јас не очекував дека така ќе го измете Фјури.

Усик е застрашувачки интелигентен боксер и направи се што вети. Сега ги разбирам неговите зборови. Тој му рекол на Тајсон еден ден пред борбата: „Не грижи се, утре нема да бидеш сам и кога почнала борбата, тој продолжи да го турка и да танцува во неговиот ритам“. Сериозно, Тајсон не беше сам таму.

Ниту еден момент Усик не беше мирен, постојано беше на петиците на Фјури и настапуваше на апсолутно високо ниво. Заслужено е шампион. Многу луѓе велат дека ако јажињата ве спречат да паднете на подот, тоа се смета за нокдаун. Така Фјури направи три нокдаун во таа деветата рунда и борбата мораше да се прекине“.

Оваа борба не требаше да ја помине деветтата рунда. Како заклучок, само сакам да кажам дека не сум сигурен дали ќе има реванш за кој сега се зборува. Го добивам, го имаат во договорот, но според мене, Усик беше толку доминантен што не вреди ни. Усик е најдобриот боксер во тешка категорија денес.

Така е, така ќе остане, никој со техника не може да го победи. И бидејќи никој не го сфаќа тоа, не вреди да се влезе во рингот со него. И Фјури и Џошуа. Нема смисла да се бориме со него“, рече Хеј.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Usyk. The Cat. Oleksandr (@usykaa)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО