Дејвид Бенавидез го предизвика Канело Алварез

Двократниот светски шампион во суперсредна категорија (до 76,2 кг) Дејвид Бенавидез (27-0, 23 КО) го предизвика Сол Алварез.

Минатиот викенд Алварез ги одбрани титулите со победата над Жермел Шарло. Канело откри дека ќе се стреми кон враќање во мај 2024 година. Постои опција да се борите со Бенавидес или да направите реванш со Дмитри Бивол. Не е јасно што ќе избере Саул, но Бенавидес реши да му олесни.

„Ајде да го направиме тоа во 2024 година“, напиша Бенавидез на социјалните мрежи.

На 26 март, Бенавидез го победи Кејлеб Плант (22-2, 13 КО) со едногласна одлука (115-113, 116-112, 117-111). Ова беше 27. победа на Давид во рингот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО