Дaна Вајт објави три борби за УФЦ 300 – една е Прохаска-Ракиќ

Историската листа на борби на УФЦ 300 го има своето прво трио борби, а извршниот директор на УФЦ, Дана Вајт, денес објави неколку натпревари.

Откако беше објавено дека составот за спектакуларниот настан на 13-ти април во Т-Мобиле арената во Лас Вегас ќе биде многу тежок, во воведните борби се вклучени двајца поранешни шампиони и еден од најдобрите непоразени надежи во спортот.

Вајт на социјалните мрежи откри дека поранешниот шампион во полутешка категорија Јиржи Прохаска (29-4-1 ММА, 3-1 УФЦ) ќе се соочи со Александар Ракиќ (14-3 ММА, 6-2 УФЦ), поранешен шампион во полутешка категорија. Алџамејн Стерлинг (23-4 ММА, 15-4 УФЦ) ќе го има своето деби во перолесна категорија против Калвин Катар (23-7 ММА, 7-5 УФЦ) и ѕвездата во подем во средна категорија Бо Никол (5-0 ММА, 2-0 УФЦ) се соочува со Коди Брундејџ (10-5 ММА, 4-4 УФЦ).

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО